Ազգային ժողովը փետրվարի 9-ին գումարեց հերթական նիստերը:
Օրակարգի նախագծի առնչությամբ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը նշեց,  որ օրակարգում ընդգրկված 16 հարցերից առնվազն մեկը կարող էր վերաբերել երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ ընդդիմությունը ԱԺ խորհրդի նիստին չի մասնակցել եւ հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկվող հարցերի վերաբերյալ առաջարկներ չի ներկայացրել: ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ օրակարգում են պետության բնականոն գործունեության շարունակության համար դրական ազդեցություն ունեցող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը նշեց, որ առաջնահերթությունը տրվում է բացառապես հետպատերազմյա խնդիրները լուծելուն միտված հարցերին, բայց կան նաեւ այլ առաջնահերթություններ, որոնք չպետք է անտեսվեն, եւ որեւէ ինստիտուտ պարապուրդի չպետք է մատնվի:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ իրենց խմբակցության ներկայացրած նախագծերին խորհրդարանական մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվում եւ օրակարգում չեն ընդգրկում: Նա նաեւ նշեց, որ կառուցողական են եւ պատրաստակամ աշխատելու:

9 февраля Национальное Собрание созвало очередные заседания.
В связи с проектом повестки дня  депутат фракции «Просвещенная Армения» Т.Симонян заметил, что из 16 включенных в повестку вопросов хотя бы один должен был коснуться вставших перед страной вызовов.
Председатель НС А.Мирзоян проинформировал, что оппозиция не участвовала в заседании Совета НС и не представляла предложений по вопросам, включаемым в повестку дня очередных заседаний. Он подчеркнул, что в повестке вопросы, оказывающие положительное влияние  на нормальное функционирование государства.
Руководитель фракции «Мой шаг» Л.Макунц заметила, что первоочередны исключительно вопросы, решающие послевоенные проблемы, но есть также иные приоритеты, которые не должны быть проигнорированы, и ни один институт не должен оказаться в простое.
По словам Э.Марукяна, по представленным их фракцией проектам парламентское большинство высказывается против, и они не включаются в повестку дня. Он также отметил, что фракция настроена конструктивно и готова работать.